KAPHİB’den Haberler

ÜYELERİMİZDEN

HİKMET'S HOUSE

HİKMET'S HOUSE

HOTEL CAVE KONAK

HOTEL CAVE KONAK

KAPADOKYA ORGANİK

KAPADOKYA ORGANİK

GÜL KONAKLARI - SINASOS (Special Category)

GÜL KONAKLARI - SINASOS (Special Category)

MDC HOTEL

MDC HOTEL

FRESCO KONAKLARI

FRESCO KONAKLARI

DADAK TERMAL SPA&WELLNESS HOTEL

DADAK TERMAL SPA&WELLNESS HOTEL

FLORIA HOTEL

FLORIA HOTEL

Temenni Evi

Temenni Evi

DERE SUITES

DERE SUITES

AZURE CAVE SUITS

AZURE CAVE SUITS

YUNAK EVLERİ

YUNAK EVLERİ

TURİST HOTEL CAPPADOCİA

TURİST HOTEL CAPPADOCİA

KAPADOKYA INN (RAMADA)

KAPADOKYA INN (RAMADA)

MUSEUM HOTEL

MUSEUM HOTEL

MİRAS OTEL

MİRAS OTEL

YAPISEL THERMAL KUR HOTEL

YAPISEL THERMAL KUR HOTEL

CCR HOTEL

CCR HOTEL

YUSUF YİĞİTOĞLU KONAĞI

YUSUF YİĞİTOĞLU KONAĞI

CAPPAVILLA CAVE HOTEL

CAPPAVILLA CAVE HOTEL

KAP-HİB Facebook

Orienteering

Kısaca doğada “koşarak hedef bulma” olarak adlandırabileceğimiz orienteering, bir yarışma sporu olmasına karşın yürüyerek de yapılabilir. Bu niteliği ile 10-80 yaş arası isteyen herkesin orienteering yapabileceğini söyleyebiliriz. Bir orienteering parkurunun uzunluğu 2 km ile 12 km arasında değişebilir. Katılımcılar kendilerine uygun bir parkur seçip etkinliğe dahil olabilirler. Orienteering’de haritayı elinize aldığınızda belirleyeceğiniz strateji çok önemlidir. Doğa içinde hem bedensel hem de beyinsel beceriler kullanarak yapılan bu spor, bu nedenle “koşarken satranç oynamak” gibi bir şeydir.

Orienteering parkuru hazırlanırken hakem heyeti tarafından bazı noktalara belli hedefler yerleştirilir. Kontrol noktaları olarak adlandırılan bu hedeflerin sayısı değişebilir. Örneğin 10 ya da 15 adet olabilir. Yarışmaya katılacak olan sporcular bu hedeflerin yerini kesinlikle bilmezler. Yarışın başlama noktasında her yarışmacıya bölgenin bir haritası ve bir kontrol kartı verilir. Bu harita üzerinde başlangıç noktası ve hedeflerin yerleri işaretlenmiştir. Yarışmacıların her birinin ayrıca bir de pusulası bulunur. Saate bakılır ve birer dakika ara ile yarışmacılara çıkış verilir. Yarışmacılar ellerindeki harita ve pusulayı kullanarak hedefleri bulmaya yönelirler. Kontrol noktalarına ulaştıklarında bu noktaya ulaştıklarını belgeleyebilmek için ellerindeki kontrol kartına kontrol noktasında bulunan damgayı basarlar ya da buradaki zımba ile karta bir delik açarlar. Bu şekilde bütün kontrol noktalarını dolaşarak en kısa zamanda bitiş noktasına ulaşan sporcu birinci sayılır.

 

Kapadokya’da Orienteering

Kapadokya benzersiz doğasıyla orienteering için mükemmel bir ortam sunmaktadır. Bu sporun ülkemizde oldukça yeni olması, Kapadokya’nın da yeni yeni keşfedilmesine neden oldu. 2010 yılı Şubat ayında Kapadokya’ya gelen IOF (Uluslararası Orienteering Federasyonu) Harita Kurulu Üyesi Çekoslovak haritacı Ales Hejna ve Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Mehmet Genç, Kapadokya’nın orienteering potansiyelini değerlendirmek için bölgede incelemelerde bulundular. Bu incelemeler sonrasında 2011 Dünya Orienteering Şampiyonası’nın Kapadokya’da organize edilmesine karar verildi.

Ales Hejna Kapadokya incelemeleri sonrasında “Dünyada ölmeden önce koşmanız gereken 101 harita” başlıklı makalesinde Kapadokya’ya da yer verdi. Makalenin sitesinde yayınlanmasını takiben dünyada orienteering sporcularının Kapadokya’ya yoğun bir ilgi gösterdikleri gözlendi. Aynı aylarda Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Mehmet Genç, Kapadokya’nın dünyanın en güzel orienteering parkurlarından birine sahip olduğunu ve özellikle İskandinav ülkeleri ile Avrupa’da Kapadokya’yı özel olarak tanıtacaklarını açıkladı. 2010 Nisan ayı başında Türkiye Oryantiring Federasyonu Nevşehir’de Aday Hakem Kursu açtı. Kursta başarılı olan 22 katılımcı orienteering aday hakemi olarak çalışmaya başladı. Ardından, 2011 ve 2012 yıllarında Uluslararası Kapadokya Orienteering Yarışları düzenlendi.